Do jakiego specjalisty się udać ?

INTERDYSCYPLINARNOŚĆ W PRACY Z PACJENTEM

W przypadku gdy terapeuta nie do końca jest pewien jaki kierunek terapii powinien obrać, zaleca on konsultację z innymi specjalistami. Aby podejście do pacjenta było interdyscyplinarne i pomogło ustalić przyczyny problemu jak i dalszy plant terapii. Dzięki takiemu podejściu prowadzenie terapii staję się bardziej skuteczne oraz bezpieczne względem pacjenta. 

LEKARZ

Stany infekcyjne wirusowe i bakteryjne, często w przebiegu z gorączką. Stany urazowe bezpośrednie np. złamania (SOR). Stany wymagające diagnostyki laboratoryjnej. Stany wymagające operacji lub postępowań farmakoterapeutycznych. Inne stany wymagające interwencji względem każdej ze specjalizacji lekarskiej.

TERAPEUTA MANUALNY

Często jest tak, że fizjoterapeuta i terapeuta manualny to jedna osoba. Stany dotyczące dolegliwości bólowych narządu ruchu (i nie tylko) wymagające podjęcia działań manualnych, ograniczenia ruchomości, zbyt dużej ruchomości, wsparcie leczenia zachowawczego po urazach/operacjach. Inne stany wchodzące w skład specjalności terapii manualnej.

FIZJOTERAPEUTA

Stany dotyczące dolegliwości układu nerwowo-mięśniowo-stawowego. Stany wymagające diagnostyki funkcjonalnej. Stany wymagające treningu. Dolegliwości bólowe, ograniczenia ruchomości, nadruchomość, stany wymagające form postępowań leczenia zachowawczego po urazach/operacjach. Inne stany wchodzące w skład specjalizacji fizjoterapii.

OSTEOPATA

Często jest tak, że to fizjoterapeuta jest zarówno terapeutą manualnym, osteopatą. Jako jedna osoba wykorzystująca trzy filozofie pracy z pacjentem. Stany dotyczące dolegliwości bólowych narządu ruchu (i nie tylko) wymagające podjęcia działań manualnych, ograniczenia ruchomości, zbyt dużej ruchomości, wsparcie leczenia zachowawczego po urazach/operacjach. Inne stany wchodzące w skład specjalności osteopatii.

PODSUMOWANIE

W przypadku gdy terapeuta nie kwalifikuje odrazu pacjenta na terapię, często zaleca on dodatkowe badania (np. obrazowe, MR, RTG, USG i inne) u innych specjalistów celem poszerzenia informacji względem problemu z jakim pacjent się zgłosił i wykluczenia informacji fałszywie pozytywnych. Wszystko to po to aby postawić właściwą diagnozę i  we współpracy z innym specjalistą wybrać właściwe postępowanie terapeutyczne, które będzie efektywne i bezpieczne względem pacjenta.